Gastroskopia z biopsją
Gastroskopia to badanie endoskopowe polegające na obejrzeniu wnętrza górnej części przewodu pokarmowego, czyli przełyku, żołądka i dwunastnicy (pierwszego odcinka jelita cienkiego). Badanie to nazywane jest też ezofagogastroduodenoskopią (EGD). Jest wykonywane przy użyciu przyrządu nazywanego endoskopem. Jest to długa, cienka, elastyczna rurka z niewielką kamerą na końcu. Badanie pomaga w zdiagnozowaniu problemów takich, jak wrzody, infekcje czy narośle. Stosuje się je przy diagnozowaniu celiakii, zapalenia żołądka i zapalenia błony śluzowej przełyku. Podczas badania mogą zostać pobrane próbki tkanek (biopsje) i przekazane do badania.
 |
Przy użyciu endoskopu lekarz może zobaczyć wnętrze górnego odcinka układu pokarmowego oraz pobrać próbki tkanek. |
Przygotowanie do badania
Stosuj się do poleceń personelu medycznego.
Powiedz lekarzowi o wszelkich przyjmowanych lekach. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i bez recepty, witamin, ziół i innych suplementów. Być może konieczne będzie odstawienie ich przed badaniem.
Przestrzegaj wskazań dotyczących odstawienia jedzenia i picia przed badaniem.
W dniu badania
Badanie trwa około 20 minut. Tego samego dnia wrócisz do domu.
Przed rozpoczęciem badania:
Możesz otrzymać lek, który pomoże Ci się odprężyć lub zasnąć (sedacja). Lek zostanie podany dożylne, przez wkłucie na przedramieniu lub dłoni. Gardło może zostać znieczulone za pomocą środka w sprayu lub w płynie. Na Twoje zęby zostanie założona plastikowa nakładka ochronna. Przez specjalne „wąsy” (kaniulę donosową) do Twojego organizmu będzie podawany dodatkowy tlen. Praca Twojego serca będzie monitorowana za pomocą specjalnego urządzenia.
W trakcie badania:
-
Pacjent leży na lewym boku. Endoskop wkładany jest od ust i przesuwany przez gardło.
-
Układ pokarmowy zostanie rozszerzony powietrzem, aby lepiej uwidocznić jego błonę śluzową. Możesz odczuwać ucisk lub lekki ból spowodowany wtłaczanym powietrzem.
-
Endoskop przesyła zdjęcia Twojego przewodu pokarmowego na ekran komputera. Lekarz ogląda przełyk, żołądek i dwunastnicę.
-
Może dostrzec problemy takie, jak krwawienie, zaczerwienienie czy obrzęk (stan zapalny) oraz narośle. Możliwe jest także zastosowanie leczenia. Za pomocą narzędzi wsuwanych przez endoskop można pobrać niewielkie wycinki tkanek. W niektórych przypadkach małe narośle można usunąć w całości. Inne możliwe zabiegi to rozszerzenie (dylatacja) zwężonego obszaru.
-
Następnie endoskop jest wyjmowany.
Po badaniu:
Lekarz omówi z Tobą wyniki, a następnie zaleci odpoczynek, po którym możesz wrócić do domu. Poproś dorosłego członka rodziny lub znajomego o odwiezienie Cię do domu. Odpoczywaj przez resztę dnia. Jeśli wykonano biopsję, wyniki otrzymasz za około 7 dni.
Rekonwalescencja w domu
Po badaniu możesz odczuwać senność. Lekki ból gardła, gazy i wzdęcia to normalne objawy. Po powrocie do domu zastosuj się do otrzymanych instrukcji. Jeśli podano Ci leki sedatywne, nie prowadź pojazdów, nie obsługuj maszyn ani nie podejmuj istotnych decyzji aż do następnego dnia.
Kiedy należy zadzwonić po pomoc medyczną
Zadzwoń po pomoc medyczną w razie wystąpienia któregokolwiek z następujących objawów:
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub według wskazań lekarza
-
Dreszcze
-
Ból w klatce piersiowej
-
Ciemno zabarwiony stolec
-
Silny ból brzucha, który nie przechodzi z wydalaniem gazów
-
Utrzymujący się ból gardła
-
Problemy z przełykaniem
-
Wymioty, a w szczególności wymioty z krwią
-
Inne oznaki lub objawy wskazane przez lekarza
Kontrola stanu zdrowia
Jeśli wykonano biopsję, wyniki otrzymasz za około 7 dni. Lekarz omówi z Tobą ewentualną konieczność wykonania dalszych badań lub leczenia.
Zagrożenia i możliwe powikłania
-
Ból gardła lub chrypka
-
Wzdęcia
-
Nudności
-
Reakcja alergiczna na leki sedatywne lub znieczulające
-
Krwawienie w trakcie lub po badaniu
-
Nadmierne krwawienie z miejsca pobrania wycinka (jeśli wykonano biopsję)
-
Otwór lub rozdarcie (perforacja) błony śluzowej przewodu pokarmowego
-
Przedostanie się jedzenia lub płynu do płuc (aspiracja)
-
Nieregularny rytm serca lub nagłe zatrzymanie krążenia u osoby cierpiącej na chorobę serca lub płuc