Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa to rodzaj cukrzycy, który występuje wyłącznie u kobiet w ciąży. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, cukrzyca ciążowa nie jest spowodowana zbyt małą ilością insuliny. Zamiast tego hormony wytwarzane przez łożysko uniemożliwiają organizmowi prawidłowe wykorzystanie insuliny. Nazywamy to insulinoopornością. Cukier we krwi (glukoza) gromadzi się wówczas we krwi, zamiast być wchłanianym przez komórki organizmu i wykorzystywanym do produkcji energii.
Może to powodować wysoki poziom cukru we krwi i stanowić zagrożenie zarówno dla matki, jak i dziecka. Przyszła mama może podjąć pewne kroki, aby kontrolować poziom cukru we krwi. Kontrolowanie poziomu cukru ogranicza zagrożenie matki i dziecka.
Leczenie cukrzycy ciążowej

Kobiety w ciąży powinny kontrolować poziom glukozy we krwi. Personel medyczny pomoże opracować plan, który pozwoli osiągnąć ten cel. Plan ten obejmuje następujące elementy:
-
Spożywanie właściwych pokarmów. To główny sposób kontrolowania poziomu cukru we krwi. Każdego dnia ciężarna kobieta musi spożywać różnorodne produkty. Aby uzyskać pomoc w zakresie wymaganych zmian dietetycznych, prawdopodobnie trzeba będzie zasięgnąć porady dyplomowanego dietetyka. Jest on ekspertem ds. żywności i odżywiania. Dietetyk może zlecić Ci udział w programie żywieniowym, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele.
-
Wysiłek fizyczny. Ciało zużywa więcej cukru z krwi w czasie ćwiczeń. Opiekujący się Tobą personel medyczny pomoże Ci dobrać odpowiednią aktywność fizyczną.
-
Kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Prawdopodobnie będziesz musiała mierzyć poziom cukru we krwi w domu. Cukier należy mierzyć 2 lub więcej razy dziennie. Najprawdopodobniej będziesz kontrolować poziom cukru we krwi na czczo i po posiłku. Personel medyczny pokaże Ci też, w jaki sposób należy to robić. Poinformuje również, jaki docelowy poziom cukru jest właściwy. Poziom cukru we krwi można również kontrolować raz w tygodniu w poradni. Jeżeli poziom cukru utrzymuje się na wysokim poziomie, może zajść potrzeba przyjmowania zastrzyków z insuliną podczas ciąży.
Ryzyko dla dziecka
Jeżeli poziom cukru utrzymuje się na wysokim poziomie we krwi matki, dziecku grożą następujące powikłania:
-
Dziecko może urosnąć zbyt duże. Jeżeli poziom cukru utrzymuje się na wysokim poziomie we krwi matki, dziecko może urosnąć za duże. Określa się to terminem makrosomii. Oznacza to, że dziecko jest zbyt duże w kontekście bezpieczeństwa porodu siłami natury. W przypadku dużego dziecka może dojść do zakleszczenia się jego ramienia za kością łonową podczas porodu. Nazywamy to dystocją barkową. Wówczas uszkodzeniu ulec mogą ręce i ramiona dziecka. Powyższe może prowadzić do trwałych uszkodzeń. W wyniku utrzymującej się dystocji barkowej dziecko może być również niedotlenione (acydemia). Niedotlenienie może prowadzić do porażenia mózgowego. A w rzadkich przypadkach nawet do śmierci.
-
Może się zdarzyć, że organy dziecka nie rozwiną się w pełni przed narodzinami. Jeżeli matka choruje na cukrzycę, konieczny może być wcześniejszy poród. Może tak się zdarzyć z powodu problemów w trakcie ciąży. Albo ze względu na zagrożenie dla matki lub dziecka. W przypadku przedwczesnego porodu płuca dziecka mogą nie funkcjonować poprawnie. Nazywa się to zespołem zaburzeń oddychania. Mogą również wystąpić problemy z wątrobą. A dziecko może mieć po porodzie zażółcenie skóry lub białkówek oka (żółtaczkę).
-
Poziom cukru we krwi dziecka może być niski po porodzie. Jeżeli poziom cukru w krwi matki jest zbyt wysoki, dziecko wytwarza dodatkową insulinę. Dziecko będzie dalej wytwarzać dodatkową insulinę po porodzie. Dlatego możliwe, że będzie musiało być leczone w związku z niskim poziomem cukru we krwi.
-
Dziecko może urodzić się martwe. Dzieje się tak bardzo rzadko. Jednak dziecko może umrzeć przed porodem, jeżeli poziom cukru we krwi matki pozostawał zbyt długo na wysokim poziomie.
Ryzyko dla matki
Jeżeli kobieta ciężarna nie kontroluje poziomu cukru, może mieć następujące problemy:
-
Nadciśnienie. Wysoki poziom cukru zwiększa prawdopodobieństwo wysokiego ciśnienia krwi w czasie ciąży. Stan ten jest groźny dla zdrowia. Może on prowadzić do przedwczesnego porodu.
-
Infekcje. Wysoki poziom cukru zwiększa prawdopodobieństwo infekcji pęcherza, wątroby i pochwy.
-
Problemy z oddychaniem. Możesz mieć płytki oddech. Wysoki poziom cukru może powodować nadmiar płynu wokół dziecka. Stan taki nazywa się wielowodziem. Brzuch będzie duży i będzie naciskał na płuca.
-
Trudności podczas porodu. Poród może mieć cięższy przebieg. A powrót do zdrowia po porodzie będzie trwać dłużej. Jeżeli poziom cukru utrzymuje się na wysokim poziomie we krwi matki, dziecko może urosnąć za duże. Duże dziecko może spowodować uszkodzenie ciała matki podczas porodu. Lub dziecko będzie musiało urodzić się w wyniku cięcia cesarskiego. Oznacza to przecięcie (nacięcie) brzucha i macicy matki. Cięcie cesarskie to najczęstsze powikłanie w wyniku cukrzycy ciążowej.
Zmniejsz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w przyszłości
Kobiety, które miały cukrzycę ciążową, są bardziej zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2. Występuje u nich większe prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej w kolejnej ciąży. Ryzyko to można zmniejszyć na różne sposoby:
-
Pozbądź się zbędnych kilogramów.
-
Zachowaj aktywność fizyczną.
-
Jedz więcej owoców i warzyw.
-
Unikaj żywności przetworzonej.
-
Regularnie wykonuj badanie krwi w celu kontroli poziomu cukru.
-
Karm dziecko piersią.
U kogo może wystąpić cukrzyca ciążowa?
Podwyższone ryzyko występuje u kobiet, które:
-
Mają nadwagę
-
Mają w rodzinie osoby chore na cukrzycę
-
Miały dziecko, które umarło przed urodzeniem
-
Miały cukrzycę ciążową w przeszłości
-
Są Latynoskami, Afroamerykankami lub rdzennymi Amerykankami, południowymi lub wschodnimi Azjatkami lub mieszkankami Wysp Pacyfiku
Wpływ codziennych problemów na zdrowie
Wiele rzeczy w codziennym życiu wpływa na zdrowie. Może to obejmować transport, problemy finansowe, mieszkanie, dostęp do żywności i opiekę nad dziećmi. Jeśli nie możesz dostać się na wizytę lekarską, możesz nie otrzymać potrzebnej Ci opieki. Gdy brakuje pieniędzy, może być trudno zapłacić za leki. Mieszkanie z dala od sklepu spożywczego może utrudniać kupowanie zdrowej żywności.
Jeśli masz problemy dotyczące którejkolwiek z tych lub innych dziedzin, porozmawiaj z zespołem opieki zdrowotnej. Jego członkowie mogą znać lokalne zasoby, które oferują pomoc. Mogą też mieć pracownika, który może pomóc.